Az angolszász szakirodalom említi elsőként, és csak az utóbbi években került be a köztudatba. Hivatalosan nem tekinthető mentális zavarnak, egyelőre nincs bent a diagnosztikai kritériumrendszerben. Míg a pszichológiából ismert szorongás akadályozza, sőt béníthatja az ember hétköznapi általános életvitelét és társas folyamatait, addig a magasan funkcionáló szorongás (high-functioning depression) ellenkezőleg hat, folyamatosan cselekvésre késztet, tökéletességre sarkall.

A magasan funkcionáló szorongás tünetei

Negatív tünetek: a negatív gondolatok láthatatlanul kúsznak be az életedbe.

  • Nyugtalanság, állandó összehasonlítás másokkal.
  • Folyamatos rágódás, aggódás a jövőn.
  • Pihenésre való képtelenség, fáradékonyság, dekoncentráltság.
  • Izomfeszülés, a jövő miatti szüntelen aggodalom, alvászavar.
  • Halogatás.
  • Nem-et mondásra való képtelenség.

Pozitív tünetek: a társadalom szemében észrevétlen marad, vagy elismerésre méltóvá teszi az érintetteket.

  • Segítőkészség, hűség.
  • Kimagasló teljesítmény.
  • Rendszerezettség, precizitás.
  • Felelősségteljesség, szorgalom.
  • Társaságban jó érvényesülés. 

A nap végén általánosan megjelenik, akár éjszakába nyúlóan a rágódás, hogy mindent elvégeztél-e, odafigyeltél-e, megtettél-e mindent. A felszínen úgy tűnhet, hogy minden rendben van, mert mindenki ezt csinálja, hiszen nem is lehet ez másképp. A boldogság és megelégedettség csak egy múló pillanat a szemedben.

A felszín alatt azonban állandó feszültség, bizonytalanság, tehetetlenség érzése és a kétely marad. A tünetek tudatos vagy tudattalan elrejtése, a disszimuláció az a stratégia, amely segít fenntartani a minden rendben van látszatát, miközben a szorongás végigkíséri az életed minden területét.

Mit tehetsz ha magasan funkcionáló szorongó vagy?

A magasan funkcionáló szorongók gyakran perfekcionisták a szorongásuk kezelésében is, ezért már vélhetően számos módszert kipróbáltál szorongásod átmeneti enyhítésére, legyen szó relaxációról, meditációról, légzéstechnikákról vagy különböző hobbik kipróbálásáról, másnak feleslegesnek tűnő vásárlásokról, esetleg sportról.

tartós változás kulcsa a mélyen gyökerező gondolatok átformálása, mely szakembert kíván. Az egyik leggyakoribb kiváltó tényező a családi és iskolai környezet, amelyben a személyes érték vagy értékesség érzése kizárólag teljesítményhez kötődik. Ebben a környezetben a szeretet, az elismerés és elfogadás megéléséért folyamatosan bizonyítani kell. Ez a belső hajtóerő felnőttkorban is fennmaradhat, előidézve a folyamatos készenlétet, önmagad megkérdőjelezését és a szorongást. Megváltoztatásához fontos tudatosítani a sémákat, a gondolati hátteret, a viselkedést, fejleszteni az érzelemszabályozást és kontrollálni a szorongást, amely az új mintázatok kialakítását lehetővé teszik.

A tartós szorongás komoly mentális és testi következményekhez vezethet, olyan pszichoszomatikus tünetekhez, mint a fejfájás, emésztési és alvási problémák, krónikus fáradtság, pánikzavar, kiégés. A kiégésről bővebben egy korábbi cikkemben olvashatsz.

A tünetek felismerése az első lépés, amit követnie kell a tudatos változtatásnak, amelyet legbiztonságosabban és leggyorsabban a megfelelő szakértő segítségével tudsz megtenni. A megelőzés vagy az időben elkezdett intervenció és az önismeret fejlesztése hosszú távon nemcsak a mentális jóllétedet, hanem az életminőségedet javíthatja.

Ha tetszett ez a cikk és kész vagy a változtatásra keress bizalommal, hogy könnyed, kiegyensúlyozott életet élhess.

Időpont egyeztetéséért és további információkért írhatsz is nekem imola@onismeretitrener.hu e-mail címre.

Hasonló tartalmakért kérlek, kövesd az oldalamat https://www.facebook.com/onismeretitrener1 illetve nézz szét a honlapomon www.onismeretitrener.hu

Ajánlott irodalom:

Patrick E. McKnight, Samuel S. Monfort, Todd B. Kashdan, Dan V. Blalock, Jenna M. Calton (2016) Anxiety symptoms and functional impairment: A systematic review of the correlation between the two measures, Clinical Psychology Review

Stephan DoeringVictor BlümlKaroline ParthKarin FeichtingerMaria GruberMartin AignerHemma Rössler-SchüleinMarion Freidl & Antonia Wininger (2018) Personality functioning in anxiety disorders, BMC Psychiatry

Dr. Koltói Lilla (2024): Magasan funkcionáló depresszió: a rejtett szenvedés, https://www.mindwell.hu/blog/magasan-funkcionalo-depresszio-a-rejtett-szenvedes/

Minden jog fenntartva! Az oldal tartalma saját szellemi tulajdon. A tartalom másolása és annak saját tartalomként való megjelenítése polgári jogi úton történő eljárást vonhat maga után.

Kategóriák: Önismeret

0 hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Avatár helyőrzője

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük