Kedves Olvasó!
Kérlek, tarts velem, és gondolkodjunk együtt a ritmusról. Nincsenek jó vagy rossz válaszok, nincsenek elvárások sem. Magadnak és Magadért érdemes végig gondolnod és megválaszolnod a dőlt betűvel szedett kérdéseket. Ha megteheted, kérlek, úgy olvasd végig ezt a cikket, hogy adsz magadnak 5 percet, amikor csak erre figyelsz. Lehet, hogy nem tudsz minden kérdést azonnal megválaszolni, akkor azt tedd el későbbre, és adj időt Magadnak arra, hogy őszinte választ tudj rá adni később.
- Gondolkodtál már azon, hogy mi a Te ritmusod?
- Milyen a lüktetés Benned és körülötted?
- Mikor vagy egyensúlyban?
- Mikor vagy túl gyors, elég gyors, lassú, vagy kényelmes, esetleg lusta?
- Ránézve az életedre, a mindennapjaidra, a kapcsolataidra, a munkádra vagy a saját mentális és testi működésedre, milyen lenne mindennek a számodra megfelelő ritmusa?
Minden ember egyfajta ritmus szerint él. A kérdés az, hogy a ritmus, amit követsz, amit felveszel, az a saját, a Hozzád leginkább illő, a számodra lehető legkellemesebb-e. Az igazi harmónia megtalálása az, amikor ezt a ritmust összhangba hozzuk a körülöttünk lévő világéval. A jóllétünk egyik alapja, ha az életünk ritmusát nem a külső körülmények, hanem a belső békénk és nyugalmunk határozza meg.
Táncolni az élet ritmusára
Az idő kerekét nem tudjuk megállítani, de megtanulhatunk táncolni erre a ritmusra. Ezt átvitt értelemben és szó szerint is értem. Ahogy az évszakok váltakozása is egy természetes ritmus része, úgy az életünk változásai is elkerülhetetlenek és szükségesek. Nézem a gyermekeimet és csodálom őket, hogy milyen evidens számukra az, hogy mit, hogyan és meddig, illetve milyen ütemben csinálnak. Mindenre, ami fontos a számukra, külön datált idejük van. Minden nap játszanak, felfedeznek, szeretnek, kitalálnak, tanulnak és mozognak valamit. Ez mindig más valami, de azt figyeltem meg, hogy a tevékenységeik váltakozása olyan ritmusban valósul meg, amely az aktuális jóllétükhöz legjobban igazodik. Olyan ösztönösen vezérli őket a saját ritmusuk, hogy nem kellett kiolvasniuk ehhez egyetlen szakkönyvet sem, mégis alakítják, gondoskodnak a saját igényeik és szükségleteik megvalósulásáról. Nekem, ha jól értelmezem az ő világukat, annyi a dolgom, hogy biztosítom a teret és időt a számukra, bekapcsolódom, amikor erre igényük van, és megajánlok olyan lehetőségeket, amelyeket még nem ismernek, hátha rezonál – egy bennük még talán meg sem fogalmazódott, vagy még nem tudatosodott – szükségletükre. Amikor jól olvasok a jelekből, akkor a megajánlott tevékenységre szinte ráugranak. Ezzel közöttünk is kialakul egy saját, egyedi ritmus. Ahhoz hasonlóan működik ez most, hogy már nagyok, mint amikor még csecsemők voltak. Nem kellett órát állítani, figyelni, elég volt reagálni, rezonálni az igényeikre. Ha jól tudunk figyelni erre a ritmusra, ami már korán létrejön, már csak alkalmasnak kell maradnunk ennek befogadására.
Párkapcsolat és ritmus
Nincs ezzel másképpen egy párkapcsolatban sem.
- Fontos lenne megfigyelni Magad egy párkapcsolatban, vagy akár többféle kapcsolódásban, hogy ezekben milyen a Te ritmusod?
- Könnyen nyílsz meg, vagy idő kell hozzá?
- Bizalmat szavazol a másiknak, vagy azt ki kell érdemelni?
- Van, akivel több időt szeretsz együtt tölteni másokhoz képest?
- A családoddal vagy a barátaiddal töltöd a szabadidőd nagyobb részét?
- A másik félre, vagy Magadra vagy inkább tekintettel egy kapcsolatban?
- A közelségkeresés és közelkerülés, valamint az intimitás tekintetében milyen a Te ritmusod?
- Hányszor szól bele a sürgetettség és megfelelni vágyás ebbe a ritmusba?
A párkapcsolatban az intimitáson túl még sok fontos kérdést vet fel a ritmus különbözősége. Az ébredés, a cirkadián ritmus, az elindulás, a mosogatás, a bevásárlás, a beszélgetés és a gondolkodás ritmusa meghatározza a kapcsolat hullámzását, dallamát, táncát, konfliktusait. A nembeli különbség is meghatároz egyfajta különbséget, a női és férfi lét ciklikusságának eltéréseiből fakadóan.
Slow life
Az élet ritmusában a csend és a pihenés éppoly fontos, mint a tevékenység és az aktivitás. Néha lassítanunk kell, hogy észrevegyük az élet apró csodáit és a mindennapok szépségét, mert a saját ritmusunkat akkor találjuk meg, amikor képesek vagyunk megállni és értékelni az adott pillanatot. A nyár és a pihenés, a kikapcsolódás és kiszakadás a megszokott környezetből és mókuskerékből erre még könnyebben lehetőséget nyújt. Az ősz, a lelassulás és értékelések időszaka. Akár évértékelést (terv- siker- kimaradt- elmúlt), akár életértékelést készítesz (magadban vagy papírra vetve) segíthet a ritmusod felfedezésében és megértésében. Épp itt vagyok most, én is, egy ilyen pillanatban.
Az élet ritmusa olyan, mint a tenger hullámai: néha csendes és nyugodt, máskor viharos és kiszámíthatatlan. A saját dallamunkat nem csak a boldog pillanatok, hanem a kihívások és nehézségek is formálják. A mindennapok zaja és rohanása közepette gyakran elfelejtjük meghallani a szívünk belső ritmusát.
Ha segítséget szeretnél kapni, annak megismerésében, hogy vagy önazonos, mi a Te ritmusod, keress bizalommal.
Ajánlott szakirodalom:
Atkinson, R. C., Hilgard, E. R., Smith, E. E., Nolen-Hoeksema, S., Fredrickson, B. L., & Loftus, G. R. (2005): Pszichológia. Budapest. Osiris Kiadó.
Bódizs R, Purebl G, Rihmer Z (2010): Hangulat, hangulatingadozások és depresszió: a cirkadián ritmusok szerepe. Neuropsychopharmacologia Hungarica, 12 (1), pp. 277-287. https://www.academia.edu/3649933/B%C3%B3dizs_R_Purebl_G_Rihmer_Z_Hangulat_hangulatingadoz%C3%A1sok_%C3%A9s_depresszi%C3%B3_a_cirkadi%C3%A1n_ritmusok_szerepe._Neuropsychopharmacologia_Hungarica_12_1_277-287_2010_
Minden jog fenntartva! Az oldal tartalma szellemi tulajdon. A tartalom másolása és annak saját tartalomként való megjelenítése polgári jogi úton történő eljárást vonhat maga után.
0 hozzászólás