„Mindenki életében eljön a pillanat, amikor el kell döntenie, milyen emberré váljon – és ha nem ismered e pillanatnak a történetét, nem ismered az embert.” (Fredrik Backman)

A megfelelési kényszer egy olyan mélyen gyökerező pszichológiai jelenség, amely során az egyén folyamatosan arra törekszik, hogy mások elvárásainak megfeleljen, sokszor a saját igényeinek, vágyainak és határainak figyelmen kívül hagyásával. Ez az állapot nemcsak érzelmi és mentális kimerültséghez vezethet, hanem hosszútávon önértékelési problémákat, szorongást és akár kiégést is okozhat.

A kialakulásában sok tényező szerepet játszhat, általában ezek komplex rendszerként kapcsolódva jelennek meg. A leginkább jellemző gyújtópontok: a neveltetés és családi minták, a társadalmi normák és elvárások, az alacsony önértékelés és a konfliktuskerülő attitűd.

Felismerése önmegfigyeléssel és tudatosítással lehetséges. Túlagyalod, túlgondolod a dolgokat, szorongsz, mások jóváhagyására vársz a döntéseid előtt, befolyással van rád, hogy mit gondolnak rólad, a döntéseidről, az életedről a körülötted lévők.

A megfelelési kényszerrel küzdő személyként folyamatosan figyeled a környezeted, hogy milyen érzelmeket vagy viselkedést várnak tőled, és ehhez igyekszel alkalmazkodni. Csapdahelyzetet teremt mindez, hiszen ezek az elvárások lehetnek valósak, de sokszor csak a megfelelni vágyó személy, azaz saját feltételezéseiden alapulnak. Hatására az érzelmeid, ösztönös érdekeid háttérbe szorulnak, és feláldozod magát – általában anélkül, hogy észrevennéd – a „kényszeres” alkalmazkodás oltárán.

A megfelelési kényszer okai

A megfelelési kényszer gyakran vezethető vissza gyermekkori traumákra, határsértésekre, bizonytalanságérzésre vagy személyes veszteségekre, amelyek maradandó érzelmi károsodást, hiányt okoztak, és a jelenben a múltból hozott nehéz érzések feldolgozatlansága miatt a megfelelési kényszerrel próbálod elkerülni a hasonló fájdalmak újbóli átélését. Ha ezzel még nem dolgoztál önismereti folyamatban, vagy nem elég mélyen, mindezt tudattalanul teszed.

Azok a gyermekek, akik szigorú, kritikus vagy érzelmileg elérhetetlen szülők mellett nőnek fel, megtanulják, hogy csak akkor kapnak szeretetet és elismerést, ha megfelelnek a szülők elvárásainak. Az ebből adódó önbizalomhiány és az alacsony önértékelés szintén megfelelési kényszerhez vezethet.

A megfelelési kényszer tünetei

Szorongás fontos emberekkel való találkozáskor, új helyzetekben, váratlan helyzetekben, és a változástól is. Nem-et mondási nehézség, és félelem attól is, hogy ellenállás (nem alkalmazkodás) esetén megromlik a kapcsolat, vagy a másik fél ki is lép egy kapcsolatból. Konfliktuskerülés és kényszeres alkalmazkodás a környezetedhez, a saját véleményed elhallgatása. Gyakran tapasztalhatod a tökéletességre törekvést, és a döntésképtelenséget, hiszen a döntéseidet általában mások (vélt vagy valós) elvárásaira alapozva próbálod meghozni. A saját érzéseidet elfedi a megfelelés, lehet, hogy már nem is tudsz kapcsolódni valós érzéseidhez.

Milyen hatással lehet az életedre a megfelelési kényszer?

A mentális egészség romlása az egyik első figyelmeztető jel, hogy a megfelelési kényszer témakörében érintett vagy. Az igazi szenvedélyek és értékek elhanyagolásával éred el, hogy a környezeted biztosan csak jó dolgokat gondoljon rólad. Jellemző a párkapcsolatban az alárendelődés, és olyan partnerek választása, akik az éppen aktuális alkalmazkodási spektrumodnak megfelelőek, vagyis vagy olyan párod van, akit sokkal többre értékelsz magadnál, vagy olyan, akinél egy esetleges összehasonlítás során fölényben lennél. A munkahelyi működésednél valószínűleg a túlteljesítés „támogatja” a működésedet. Az önazonosság elvesztése, a valódi én elrejtése, a mások által meghatározott szerepben élés kifejezések szintén ismerősek lehetnek a számodra. Ha képtelen vagy a saját utad megtalálására és a saját céljaid megfogalmazására és elérésére, akkor érdemes erre is gondolnod, hogy lehet, hogy a megfelelési kényszer áll a háttérben.

Még egy fontos dolog. A megfelelési kényszer nem csak explicit lehet jelen az életedben. Az is elképzelhető, hogy a saját magadnak való megfelelés korlátozó lesz. Ezt abból veheted észre, hogy semennyit nem tudsz engedni abból, amit kitaláltál, ami megjelent a fejedben. Ezt hívhatjuk makacs önfejűségnek, de egy ponton túl ráerőlteted elképzeléseidet és elvárásaidat az életedre, még ha az nem is visz előre, sőt hátráltat.

Hogyan lehet leküzdeni a megfelelési kényszert?

Saját értékeid és céljaid tudatosítása, önismereted fejlesztése, tudatos önreflexió.

Határozd meg önmagadat mások véleménye nélkül, erősítve önértékelésedet.

Húzd meg a határaidat, ismerd meg a saját elvárásaidat és a többi feléd érkező elvárás forrását.

Vállald fel az önálló döntéshozatalt, megengedve magadnak az esetleges hibázás lehetőségét.

Törekedj a pozitív szemléletmód beépítésére az életedbe és a pozitivitásra a saját belső beszéded során is.

Keress támogató kapcsolatokat, halld meg a pozitív visszacsatolásokat.

Kérj szakmai segítséget, kérd szakember támogatását, hogy biztonságban nézz szembe a kihívásaiddal.

Ha tetszett ez a cikk és kész vagy a változtatásra keress bizalommal, hogy könnyed, kiegyensúlyozott és boldog életet élhess.

Időpont egyeztetéséért és további információkért írhatsz is nekem imola@onismeretitrener.hu e-mail címre.

Hasonló tartalmakért kérlek, kövesd az oldalamat https://www.facebook.com/onismeretitrener1 illetve nézz szét a honlapomon www.onismeretitrener.hu

Összegzés

A megfelelési kényszer egy gyakori probléma, amely sok ember életét befolyásolja. Bár természetes, hogy szeretetre és elfogadásra vágyunk, a szabadságunk megélése sérül, ha mások elvárásai határozzák meg az életünket. Az önismeret, a határok meghúzása és az önértékelés fejlesztése segít, hogy felszabaduljunk a folyamatos megfelelési kényszer alól, és önazonos, kiegyensúlyozott életet éljünk.

Ajánlott irodalom:

Fredrik Backman: Az ember, akit Ovénak hívnak, Animus Kiadó, Budapest, 2024. ISBN: 9789636141929

Almási Kitti: Ki vagy Te? – Elvárások szorításában – megfelelés vagy önazonosság? Kulcslyuk Kiadó, Budapest, 2020.

 

Kategóriák: Önismeret

0 hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Avatár helyőrzője

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük