Kedves Olvasó!

Sok cikk íródott már az önfejlesztésről, melyek többsége nőkről és nőknek szól, ezért fontosnak tartottam, hogy nézzük meg a férfi oldalt. Az 1980-as években (és azelőtt) még az volt a vélekedés, hogy aki segítő szakemberhez fordul, azzal valami komoly baj van, vagy elment az esze. A 2000-es évektől láthatunk ebben egy komoly fejlődési ugrást, amit egyrészt a sportnak és a sportolók edzőinek (coach-oknak), másrészt a pszichológia néhány ismert képviselőjének médiaszereplésének köszönhetünk, akik érthetővé tettek irányzatokat és elveket, elsősorban a fejlődéspszichológia és a szülőség kérdéseinek megválaszolásával, valamint ismertettek kutatási eredményeket a szociálpszichológia törvényszerűségeinek feltárásával és az önismeret fejlesztésének szükségességének hangsúlyozásával, közérthető módon. Ezúton is szeretném tiszteletemet és köszönetemet kifejezni nekik mindezért.

2018-tól folyamatos élénkülés figyelhető meg a szakemberek felkeresését illetően. Ezt az igényt egyrészt a pandémia utáni mentális jóllét megteremtése, másrészt a külső globális helyzetek miatt szükségessé vált reziliencia fejlesztése, harmadrészt az egyéni well-being (minden más ebből indul ki) felismerése és folyamatos edukálása adta. 2024-ben már nem az a kérdés, hogy szükség van-e mindenki életében (legalább egyszer vagy időnként) segítő szakember bevonására, hanem az, hogyan tudja valaki ebben a mérhetetlen zajban felismerni, hogy ki tud valódi segítséget adni, ki milyen tudással és tapasztalattal rendelkezik. Kisebb káosz van a világban, de nálunk is országos szinten arról, hogy mikor, melyik szakembert érdemes felkeresni és ki számít annak.

Az utóbbi 5 évben kifejezetten jól észlelhető a férfiak térhódítása (az ügyfeleim 60-70%-a férfi), elsősorban pszichológus és coach szakemberek felkeresése jellemző náluk. Egészen másként működnek egy folyamatban, mint a nők, erről viszont a titoktartás miatt, több részletet nem írhatok.

A férfi kihívásai, önfejlesztése

A férfiak életében gyakran egyedi, speciális kihívások és nehézségek merülnek fel. A munkahelyi és magánéleti kérdések, esetleg üzleti elakadások gyakran összefüggnek. Más módon kommunikálnak és gondolkodnak, mint a nők. A sok év tapasztalatát összegyűjtve megtanultam érteni a gondolkodás- és kifejezésmódjukat, érzelmi világukat és megoldási törekvéseiket. Az önbizalom és önazonosság fejlesztése kiemelt szerepet kap a folyamatokban, mivel az önreflexió, az önmagunkkal való őszinte szembenézés mindig hasznos, és megfelelő keretben hatalmas felismeréseket hoz.

A vállalkozó/a vezető/ a férfi

A férfiakkal való munka során azt tapasztalom, hogy elképesztő erő összepontosul bennük ahhoz, hogy egy külső fókuszból ránézve magánéleti vagy vállalkozói/vezetői működésükre egy jobb üzleti modellt vagy mélyebb és önazonos párkapcsolati/ családi működést építsünk fel. A korlátozó hiedelmek, önszabotálások, régi minták és sémák felismerése, megértése felér egy újjászületéssel. Gyakran teszik fel nekem a kérdést: „Ilyet is lehet?” Ezekhez a felismerésekhez és feldolgozásukhoz, valamint mindennek biztonságos megéléséhez viszont nem elegendő a különböző önsegítő eszközök (könyv, podcast, online tesztek, stb.) használata, ehhez képzett, megfelelő háttértudással és tapasztalattal rendelkező szakember szükséges.

A coaching módszertana elsődleges szerepet játszik a vállalkozói és vezetői készségek fejlesztésében, különös tekintettel a vezetői magány leküzdésére és a hatékony vezetési stílusok kialakítására. Az önazonosság ebben is kulcstényező, hiszen felülírhatóvá válnak a régi mintázatok, és olyan egyedi vezetési stílust alakíthatnak ki, amely összhangban áll saját képességeikkel és értékeikkel. Az önismereti folyamat lehetőséget nyújthat arra is, hogy megerősítsék vezetői pozíciójukat, és hatékonyan kezeljék azokat a kihívásokat, amelyekkel a munkahelyi környezetben szembesülnek.

Minden férfit/embert a maga egyediségében érdemes értelmezni. Ezért is kerülnek előtérbe az egyéni fejlesztési folyamatok, mert a csoportnak egy más hozzáadott értéke van, amely inkább bizonyos beavatkozási pontokon működhet jól. Valakit a siker és a teljesítmény elérése, másokat a kihívások leküzdése, vagy a személyes növekedés és tanulás vagy fejlődés hajt, míg megint másokat a közösség és a társas kapcsolatok, vagy a család és a boldogság megélése. Ezek és még számos variáció valamint ezek permutációi is megjelennek az egyediségben, kiegészülve a személyiség sokféle összetevőjének árnyalataival, aktuális élethelyzettel, célokkal és hosszú távú víziókkal, valamint a motiváció, kitartás és önbizalom, önbecsülés további összetevőivel. Felsorolni is sok lenne annak a végtelen és komplex rendszernek minden elemét, amely az egyediséget alkotja. Ezért is érezhetik sokan, hogy náluk a konzerv megoldások és a nem eléggé felkészült szakemberek nem tudnak eredményeket elérni.

Záró gondolat

A férfiak és nők közötti különbségek figyelembevétele, az erről való mélyebb ismeret és tudás jelentősen befolyásolhatja, növelheti a coaching hatékonyságát.

Ha tetszett a cikk, hasonlókért kérlek, kövesd az Önismereti tréner profilomat a Facebook-on. https://www.facebook.com/onismeretitrener1/?_rdr

Kategóriák: Önismeret

0 hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Avatár helyőrzője

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük